Založ si blog

Mimochodom: Zabíjanie ako šport

Skoro každý, kto aspoň trochu sleduje šport, vie o tom, že kanadskí hokejisti patria k najlepším strelcom. Nielen na práve prebiehajúcich majstrovstvá sveta v Dánsku. Hráči ako Wayne Gretzky, Bobby Hall, Mario Lemieux, Gordie How alebo Bobby Orr patrili k streleckým rekordérom v histórii kanadsko-americkej NHL. Menej čitateľov však asi vie, že Kanaďania patria k špičkovým preborníkom aj v inej streľbe.

Práve v súvislosti s aktuálnym hokejovými majstrovstvami som si spomenul na staršie články v zahraničnej tlači referujúce o “vynikajúcich” výsledkoch ostrostrelcov, resp. ostreľovačov, ktorí v prebiehajúcich vojnách dokážu zostreliť nepriateľských vojakov na veľké vzdialenosti. Dokonca sa v tejto “discipline” dajú vytvárať aj svetové rekordy. Zároveň som sa dočítal, že Kanaďania sú v tejto discipline na najvyššej úrovni. Hoci Kanada sa iba v obmedzenej miere zúčastňuje na amerických konfliktoch na Blízkom východe, konkrétne v Iraku a Afganistane, zaznamenala niekoľko pozoruhodných streleckých výkonov.

Nemecký bulvárny denník Bild v tejto súvislosti informoval o tom, že nemenovaný kanadský ostrostrelec zastrelil teroristu Islamského štátu na vzdialenosť 3540 metrov a vytvoril tak nový svetový rekord. Ten do roku 2009 držal britský vojak Craig Harrison so smrteľnou strelou na vzdialenosť 2475 metrov. Takže kanadský strelec v Iraku prekonal rekord o viac ako jeden kilometer. Týmto výkonom sa zaradil do skupiny štyroch najlepších ostreľovačov na svete, medzi ktorými sú ďalší dvaja Kanaďania. Rob Furlong v roku 2002 zastrelil v Aufganistane nepriateľa na vzdialenosť 2430 metrov a Arron Perry v tom istom roku a v tej istej vojne dosiahol rekord 2310 metrov.

Takže až tam sme sa dopracovali. Dnes súťažíme nielen o to, kto čo na najväčšiu vzdialenosť hodí kladivo alebo oštep, ale aj o to, kto na čoraz väčšiu vzdialenosť zastrelí nejakého nepriateľa, o ktorom nemá ani tušenia, kto to je, aké je jeho zmýšľanie a aké sú dôvody, aby ho zastrelil.

Nemá zmysel opakovať argumenty proti vojnám v Iraku, Sýrii, Líbyi a ich osnovateľom. Chápem všetky ich geopolitické a ekonomické záujmy. Nechápem však, prečo sa z najvyspelejších ekonomických a vraj aj najdemokratickejších krajín s takou vehemenciou šíri kultúra vojny a zabíjania, ku ktorej súťaž o najlepšieho snajpera určite prispieva.

 

O ovplyvňovaní „nezávislých“ novinárov

11.06.2018

V poslednej dobe sa vyhrotil problém slobody médií a slobody prejavu, najmä vo vzťahu k novinárom. Navyše sa objavila požiadavka, aby sa v trestnom zákonníku zrušila klauzula o ohováraní. viac »

Zachráňte kapitalizmus

24.05.2018

Zachráňte kapitalizmus (Saving capitalism) je názov knihy a dokumentárneho televízneho filmu Roberta B. Reicha, bývalého ministra práce vo vláde Billa Clintona. Robert Bernard Reich je profesorom viac »

Izrael, oslava, Damašská brána

'Boľševik' Netanjahu: V Izraeli rozhoduje väčšina

20.07.2018 10:00

Izraelský parlament schválil vo štvrtok kontroverzný zákon, ktorý definuje Izrael ako "štát židovského národa". Za novelu hlasovalo v 120-člennom parlamente 62 poslancov.

Pak Kun-hje, Park Geun-hye

Exprezidentke Južnej Kórey pridali osem rokov väzenia

20.07.2018 09:45

Súd v Južnej Kórei vymeral ďalší, osemročný trest väzenia bývalej prezidentke Pak Kun-hje, ktorá bola na jar odsúdená na 24 rokov väzenia za korupciu.

vrtuľník, helikoptéra, Horská, letecká záchranná služba, lekár

Záchranári pomáhali vo Vysokých Tatrách českým turistom

20.07.2018 09:33

Jeden chlapec bol natoľko vyčerpaný, že nedokázal pokračovať samostatne.

farmári

Malí a strední farmári zakladajú združenie na obhajobu ich záujmov

20.07.2018 09:21

Malí a strední farmári, ktorí poukazujú na dlhodobé problémy v rezorte pôdohospodárstva, pripravujú vznik stavovskej organizácie.

mikulas

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 3
Celková čítanosť: 5246x
Priemerná čítanosť článkov: 1749x

Autor blogu

Kategórie