Založ si blog

Mimochodom: Zabíjanie ako šport

Skoro každý, kto aspoň trochu sleduje šport, vie o tom, že kanadskí hokejisti patria k najlepším strelcom. Nielen na práve prebiehajúcich majstrovstvá sveta v Dánsku. Hráči ako Wayne Gretzky, Bobby Hall, Mario Lemieux, Gordie How alebo Bobby Orr patrili k streleckým rekordérom v histórii kanadsko-americkej NHL. Menej čitateľov však asi vie, že Kanaďania patria k špičkovým preborníkom aj v inej streľbe.

Práve v súvislosti s aktuálnym hokejovými majstrovstvami som si spomenul na staršie články v zahraničnej tlači referujúce o “vynikajúcich” výsledkoch ostrostrelcov, resp. ostreľovačov, ktorí v prebiehajúcich vojnách dokážu zostreliť nepriateľských vojakov na veľké vzdialenosti. Dokonca sa v tejto “discipline” dajú vytvárať aj svetové rekordy. Zároveň som sa dočítal, že Kanaďania sú v tejto discipline na najvyššej úrovni. Hoci Kanada sa iba v obmedzenej miere zúčastňuje na amerických konfliktoch na Blízkom východe, konkrétne v Iraku a Afganistane, zaznamenala niekoľko pozoruhodných streleckých výkonov.

Nemecký bulvárny denník Bild v tejto súvislosti informoval o tom, že nemenovaný kanadský ostrostrelec zastrelil teroristu Islamského štátu na vzdialenosť 3540 metrov a vytvoril tak nový svetový rekord. Ten do roku 2009 držal britský vojak Craig Harrison so smrteľnou strelou na vzdialenosť 2475 metrov. Takže kanadský strelec v Iraku prekonal rekord o viac ako jeden kilometer. Týmto výkonom sa zaradil do skupiny štyroch najlepších ostreľovačov na svete, medzi ktorými sú ďalší dvaja Kanaďania. Rob Furlong v roku 2002 zastrelil v Aufganistane nepriateľa na vzdialenosť 2430 metrov a Arron Perry v tom istom roku a v tej istej vojne dosiahol rekord 2310 metrov.

Takže až tam sme sa dopracovali. Dnes súťažíme nielen o to, kto čo na najväčšiu vzdialenosť hodí kladivo alebo oštep, ale aj o to, kto na čoraz väčšiu vzdialenosť zastrelí nejakého nepriateľa, o ktorom nemá ani tušenia, kto to je, aké je jeho zmýšľanie a aké sú dôvody, aby ho zastrelil.

Nemá zmysel opakovať argumenty proti vojnám v Iraku, Sýrii, Líbyi a ich osnovateľom. Chápem všetky ich geopolitické a ekonomické záujmy. Nechápem však, prečo sa z najvyspelejších ekonomických a vraj aj najdemokratickejších krajín s takou vehemenciou šíri kultúra vojny a zabíjania, ku ktorej súťaž o najlepšieho snajpera určite prispieva.

 

O ovplyvňovaní „nezávislých“ novinárov

11.06.2018

V poslednej dobe sa vyhrotil problém slobody médií a slobody prejavu, najmä vo vzťahu k novinárom. Navyše sa objavila požiadavka, aby sa v trestnom zákonníku zrušila klauzula o ohováraní. viac »

Zachráňte kapitalizmus

24.05.2018

Zachráňte kapitalizmus (Saving capitalism) je názov knihy a dokumentárneho televízneho filmu Roberta B. Reicha, bývalého ministra práce vo vláde Billa Clintona. Robert Bernard Reich je profesorom viac »

ústavný súd

Možní kandidáti na ústavných sudcov majú obavu z verejného vystupovania, tvrdí Borec

14.11.2018 12:24

Zástupcovia komôr si napriek tomu myslia, že na túto funkciu sa nájde dostatok odborníkov.

Slušné Slovensko

SaS žiada šéfa polície Lučanského, aby v NAKA urobil personálne zmeny

14.11.2018 12:21

Už v piatok sa budú poslanci SaS na rokovaní výboru na kontrolu činnosti SIS pýtať, či organizátori protestov Za slušné Slovensko boli sledovaní.

farma dobytok kravy krava

Zelená nafta sa vracia na polia

14.11.2018 12:00

Už budúci rok by sa mala vrátiť staronová zelená nafta. Od marca 2019 by si mohli farmári požiadať o uhradenie časti nákladov na palivá.

krádež, filmový materiál, štáb, Perinbaba

Zlodeja, ktorý okradol Jakubiskov filmový štáb, navrhujú stíhať väzobne

14.11.2018 11:55

Návrh na vzatie obvineného odôvodnil prokurátor obavou, že na slobode bude pokračovať v trestnej činnosti.

mikulas

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 3
Celková čítanosť: 5647x
Priemerná čítanosť článkov: 1882x

Autor blogu

Kategórie